پروژه‌های شرکت اقتصادی گردشگری ایرانیان

فعالیت در حوزه صنایع دستی

خاستگاه و در برخی موارد، زادگاه برخی از صنایع دستی (هنرهای زیبای کاربردی)، در دوره صفوی بوده است. اگر برخی از آن صنایع هنوز به دست هنرمندان امروز، برپا و ماناست، به هنر و همت هنرمندانِ روزگار ماست؛ و اگر برخی از آن صنایع از میان رفته، از بی مهری همه ما ایرانیان است. به هر حال، در درازای تاریخ ایران، هنرها و هنرمندانی بوده اند که نامشان بر سر زبان ها جاری است، اما هنرها و هنرمندانِ بسیاری نیز بوده اند که یا نامشان هیچ برجا نمانده و یا به سبب معاشرت کوتاهی که با تاریخ نگار یا نویسنده ها در دوره ای و دیاری داشته اند، اگر اثری از آنها را ندیده ایم، دست کم از وجود آن هنر و هنرمندش بی بهره نیستیم. بسیاری از آگاهی های عصر دوره صفوی و ساسانی  در لابه لای این صنایع دستی  گنجانده است که در متون دیگر کمتر به چشم می خورد.با ژرف نگری در این آثار می توان نکاتی در باره اصطلاحات دیوانی و مالیاتی، اسامی حرفه ها و اصناف، مناصب دولتی، جغرافیای تاریخی و اجتماعی شهرها خصوصا اصفهان، اصطلاحات ادبی، عقاید و آداب و رسوم اجتماعی، موسیقی و اصطلاحات آن، قهوه خانه ها،خطاطان، کاتبان، نقاشان، شاهنامه خوانان، روضه خوانان و موارد گوناگون دیگر به دست آورد.
سرزمین پهناور ایران پیوسته خواستگاه خلق هنرهای ناب،اصیل و معنوی در عین حال متناسب با زندگی مردم و آداب و رسوم جوامع و اقوام خود بوده است. قلمزنی و کاربرد فلزات طبق مستندات تاریخی موجود و مسبوق به بیش از هزار سال قبل از میلاد می باشد.آثار بجا مانده در هردوره و اعصار گوناگون خود نمایانگر حرکتی متداوم و لاینقطعی است که علاوه بر نمادهای عینی و مادی که در قالب ظروف،جام ها و…قلمزده شده به وجود آمده نماینگر فضای روح بخش و معنوی است که ریشه در باورها و اعتقادات حاکم بر دورۀ خود داشته است و نهایتا موجب بروز پدیده های قدسی و یا هنرهای معنوی و مبدأگرا گردیده است.
قلمزنی و هنرهای دیگر از این دست تنها فعالیت انسان مسلط و یا صنعتگر و ابزارساز در به کار بردن قلم و چکش بر روی قطعه یا ظرف فلزی نیست بلکه بر گرفته از شوق و دیگر وجوح تمایز انسانی در بکارگیری تعمق و تعمل وی می باشد. انسانی باهوش و زیرک که با جوهرذکاوت دست به مکاشفه ای عمیق در طبیعت و مخلوقات می زند و به تکاپویی بر می خیزد که موجب بروز و تبلور حرکتی انفعالی خودآگاه به نام خلق اثر هنری که آمیخته ای از شعف ناخودآگاه فطری در بطن و ابزار و ادوات و مواد و مصالح در جهان مادی است می گردد.
هنر قلمزنی عبارت است از تزئین و کندن نقوش بر روی اشیا فلزی به ویژه مس،طلا،برنج و یل به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیلۀ قلم با ضربۀ چکش بر روی اجسام فلزی. مس به سبب نرمی و شکل پذیری که دارد،در هنر قلمزنی متداول تر از سایر فلزان است.از سوی دیگر به اعتقاد باستان شناسان و مورخان هنر،مس،نخستین فلزی است که در هنر فلز کاری و قلمزنی مورد توجه انسان قرار گرفت.هنر قلمزنی یکی از رشته های هنرهای سنتی ایران است که می توان آن را در دسته بندی،در ردۀ هنرهای صناعی و در گروه فلزکاری قرار داد.
قلمزنی هنری والا و ارزشمند در فرهنگ سنتی و هنرهی معنوی ایرانیان است و از جایگاه ویژه ای برخوردار است،که به کمک ذوق و اندیشه هنرمند ایرانی با تأثیر از آداب،سنن،فرهنگ و مذهب،در بیان آرا و عقاید ایرانیان به زیباترین شئ فلزی نقش بسته و در درازنای تاریخ رویدادها و تحولات گوناگون پشته سر گذاشته و ماندگاری آن را به نسل های بعد منتقل کرده است. 
هنر قلمزنی روی فلز از آن رو بیشتر مورد توجه هنرمندان است که از دوام و بقای بیشتری نسبت به سایر اشیا برخوردار است. نقش مایه‌ها و نمادهای نقوش در ادوار تاریخی و فرهنگی گوناگون بر اساس دگرگونی های عقیدتی و فرهنگی متفاوت اند و تحت تاثیر و تاثیرات شرایط اجتماعی تغییر می کند و سیر تحول را به دنبال خود دارند.  
 با این تفاسیر این شرکت نیز در راستای اعتلای فرهنگ غنی قلمزنی که از دیار ذوق و هنر اصفهان هنرپرور نشات گرفته و بر سیطره روح و جان این مرز و بوم قد برافراشته است برخی از آثار نفیس و صنایع دستی گرانقدر ساخت هنرمندان فرهیخته معاصر را در قالب گنجینه ای کهن حفظ نموده تا به شایسته ترین وجه ممکن آن را به دست وارثان و والیان این دیار سپرده تا با خاطری آسوده در بهترین شرایط ممکن حفظ و پاسداشت نمایند .